„Niedźwiedzie”.
Pierwsza amatorska drużyna hokejowa w Sanoku
Pomysł wspólnej gry w hokeja na lodzie zrodził się w 2008 roku, w głowach kilku przyjaciół – fanów hokeja – których pociechy zaczęły zgłębiać tajniki tej dyscypliny w sanockich „Niedźwiadkach”, a także ojców dzieci, które miały już przygodę hokejową z sanockim klubem. W trakcie przyjacielskiej biesiady „przy chmielnej”, powstała lista osób zainteresowanych wspólną grą w hokeja i dobrą zabawą w niedzielne wieczory. W ten sposób zawiązała się grupa, która regularnie zaczęła się spotykać w sanockiej „Arenie”. Nie była to jeszcze drużyna „Niedźwiedzi”. Z biegiem czasu skład grupy się zmieniał, jedni odchodzili, a nowi miłośnicy hokeja zajmowali ich miejsca, aż w końcu powstała drużyna. Na jednej z „niedzielnych gierek” padło pytanie: Jak moglibyśmy się nazywać? – z tym przeważnie jest problem, ale w naszym przypadku nie mogło być wątpliwości. Skoro są „Niedźwiadki” to muszą być „Niedźwiedzie”. Nazwa została zaakceptowana i przyjęta przez wszystkich. Dzięki wsparciu życzliwych nam osób i firm pozyskaliśmy środki na zakup koszulek meczowych. Wybraliśmy logo oraz barwy drużyny. I tak, od sezonu 2010/2011, oficjalnie zaistnieliśmy na lodowej tafli…
Debiut nastąpił w trakcie styczniowego, 19. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w trakcie którego rozegraliśmy towarzyskie spotkanie z sanockimi VIP-ami, ulegając im 9:14. Pamiętajmy jednak, że w drużynie VIP-ów zagrały takie dawne znamienitości sanockiego hokeja jak Tadeusz Garb, Franciszek Pajerski, Czesław Radwański, czy Zygmunt Wójcik. Udany debiut w zacnym gronie! Turniejowy debiut „Niedźwiedzi” miał miejsce niespełna dwa miesiące później, w trakcie zorganizowanego przez nas „Turnieju Amatorskich Drużyn w Hokeju na Lodzie pamięci Jana Paszkiewicza” (19 marca 2011 roku). W turnieju, oprócz gospodarzy udział wzięły drużyny SHK Krosno oraz „Czartów” Kraków, ale to my zdobyliśmy główne trofeum.
Po turnieju zrodził się śmiały pomysł utworzenia hokejowej ligi amatorskiej. Po rozmowach z innymi drużynami z Podkarpacia i Małopolski powołano do życia „Karpacką Amatorską Ligę Hokejową” (KALH), której organizatorem zostało Stowarzyszenie „Tylko Hokej” z siedzibą w Krakowie. W rozgrywkach debiutanckiego sezonu 2011/2012 udział wzięło sześć drużyn – oprócz „Niedźwiedzi” także – „Koguty Sanok”, TH „Cheeloo” Dębica, SHK Krosno, „Szerszenie” Oświęcim oraz „Czarty” Kraków. W sumie rozegrano dwie rundy liczące łącznie dziesięć kolejek, w których rozstrzygnięcie znalazło 30 ligowych spotkań. Mistrzem sezonu 2011/2012 została nasza drużyna, wicemistrzem TH „Cheeloo” Dębica, zaś trzecie miejsce przypadło zespołowi „Kogutów” Sanok.
6 lutego 2012 roku z inicjatywy członków naszej drużyny zostało zarejestrowane w KRS Stowarzyszenie „Amatorski Hokej”, mające na celu promocję hokeja oraz pomoc młodym adeptom tej dyscypliny w rozwijaniu swych pasji.
Sezon 2012/2013 to ponowny start w ramach „KALH”. Tym razem jednak liga wystartowała w nieco innym składzie. Oprócz drużyn sanockich – „Niedźwiedzi” i „Kogutów” wystartowały w niej jeszcze ekipy SHK Krosno i „Czartów” Kraków. Niestety, nie udało nam się się obronić mistrzostwa ligi i musieliśmy tym razem uznać wyższość swych lokalnych konkurentów, „Kogutów”, zajmując drugą pozycję. Po raz drugi „Niedźwiedzie” wsparły też Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, rozgrywając rewanżowy mecz z sanockimi VIP-ami. Dużym osiągnięciem członków naszej drużyny był udział w finale organizowanej przez fundację Mariusza Czerkawskiego (Fundacja Sport 7) imprezy pt. „Mistrzowie Białego Orlika”, która odbyła się w dniu 23 marca 2013 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie. Zostaliśmy zaproszeni przez fundację do wzięcia udziału w szkoleniu młodzieży i zawodach, zdobywając w nich pierwsze miejsce. Dzięki temu, kilku członków drużyny zdobyło certyfikaty upoważniające do nauki jazdy na łyżwach jak i trenowania grup młodzieżowych.
Wydarzeniem sezonu 2013/2014 dla „Niedźwiedzi” był niewątpliwie charytatywny mecz z Hokejową Reprezentacją Artystów Polskich, który odbył się w sanockiej „Arenie” 30 marca 2014 roku. Mecz miał na celu wsparcie działań Fundacji „Czas Nadziei”, zajmującej się pomocą chorym dzieciom i ich rodzinom. Na tafli lodowej pojawili się m.in. Ewa Błachnio, Sara Chmiel, Agnieszka Dyk, Adam Grzanka, Bogdan Kalus, bracia Marcin i Rafał Mroczkowie czy piłkarz Piotr Świerczewski w trykotach artystów, a „niedźwiedzie” koszulki założył na to wydarzenie m.in. burmistrz Sanoka, Wojciech Blecharczyk. Mecz zakończył się sprawiedliwym remisem 7:7. Nieco wcześniej braliśmy też czynny udział w organizacji Mistrzostw Świata Juniorów Dywizji IA, które odbyły się w sanockiej „Arenie” w dniach 15-21 grudnia 2013 r. Za nasze zaangażowanie otrzymaliśmy oficjalny certyfikat z podziękowaniem od IIHF.
W 2015 r. doszło do rewanżowego starcia między „Artystami” a „Niedźwiedziami” wzmocnionymi przez sanockich VIP-ów, w tym ówczesnego wiceburmistrza, Piotra Uruskiego. Obie drużyny zapowiadały „wielki rewanż” i „srogie lanie”, ale skończyło się znowu na remisie – 5:5.
Pod dwóch remisach – stosując się do powiedzenia „do trzech razy sztuka” – postanowiono w końcu rozstrzygnąć rywalizację „artystyczno”-„vipowską”. I tak, 3 kwietnia 2016 roku, doszło do kolejnego starcia „Gwiazd na Lodzie”, którego współorganizatorem było Stowarzyszenie „Amatorski Hokej”. Celem było ratowanie chorego na serce Wiktorka, podopiecznego Fundacji „Czas Nadziei”. Odpowiednio przygotowani, m.in. po stoczonym w lutym sparingu z ukraińską drużyną „Halickie Lwy”, wzmocnieni dyrektorem „MOSiRu” Tomaszem Matuszewskim, ponownie nie potrafiliśmy uporać się z „Artystami”. Wynik trzeciego starcia to znowu remis – 6:6.
W 2016 r. Stowarzyszenie „Amatorski Hokej” zostało też poproszone światowej klasy trenera – Jarosława Byrskiego – o zorganizowanie kampu trenerskiego w Sanoku. Niestety, mimo sporego zaangażowania, nie udało się tego projektu zrealizować. Szefostwo „MOSiRu” nie zgodziło się na wydłużenie mrożenia lodu, tłumacząc swą decyzję ogromnymi kosztami utrzymania „Areny”, niewspółmiernymi do projektowanej imprezy.
18 marca 2017 roku wzięliśmy udział po raz czwarty, i jak na razie ostatni, w „Meczu Gwiazd”, rywalizując z drużyną polskich „Artystów”. Tym razem dochód z meczu został przeznaczony na leczenie małego Kuby. Tradycji stało się zadość i również tym razem w meczu przyjaźni nie było rozstrzygnięcia. Obie drużyny zdobyły po 8 bramek. Sezon 2016-2017 zakończył wyjazd na turniej do Nowojaworowska (Ukraina), gdzie nasza drużyna zmierzyła się najpierw z dwoma zespołami ze Lwowa, jeden mecz przegrywając (4:7), a drugi wygrywając (7:6). Na koniec „Niedźwiedzie” skrzyżowały swe kije z „Siwymi Lwami” Nowojaworowsk ulegając im wyraźnie 6:13. Mimo tylko jednego zwycięstwa zdobyliśmy drugie miejsce w turnieju, a wszystko za sprawą tego, iż poza bezapelacyjnie najlepszymi gospodarzami, pozostałe drużyny miały tylko po jednej wygranej i o kolejności w turnieju miały zadecydować rzuty karne. Te najlepiej wykonywali zawodnicy z Sanoka.
Kolejne nasze pozatreningowe konfrontacje miały miejsce w sezonie 2018/2019. Rozpoczął go, rozegrany 5 sierpnia, „Międzynarodowy Turniej Hokeja na Lodzie o Puchar Bieszczad”. W szranki stanęły cztery drużyny: z Bardejowa, Sanoka, Dębicy i Warszawy, a bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się zespół UKH Dębica Oldboys. Z kolei na zakończenie sezonu, w kwietniu 2019 roku, ponownie udaliśmy się na Ukrainę i oprócz zwiedzania Chocimia, Kamieńca Podolskiego czy Zbaraża, skrzyżowaliśmy swe kije hokejowe z drużyną z Nowojaworowska.
Na kolejne hokejowe wyzwania przyszło nam czekać aż do okresu po wyżu pandemicznym i sezonu 2021/2022. Głodni zmagań z rywalami wystartowaliśmy w zorganizowanym w ramach 32 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, „Amatorskim Turnieju Hokejowym”, który odbył się w „Arenie” Sanok 29 stycznia 2022 roku. Oprócz nas wzięły w nim udział sanockie zespoły „Kogutów”, „Hokejomanii” oraz mieszany krośnieńsko-dębicki team SHK Krosno. W turnieju zwyciężyła drużyna „Kogutów”. Ponadto nasza druzyna zadebiutowała w najniższej, IV dywizji „22. Mistrzostw Polski Amatorów w Hokeju na Lodzie”, które odbywały się w dniach 18-20 marca 2022 roku na lodowisku w Krynicy Zdroju. Oprócz „Niedźwiedzi” w turnieju udział wzięli: „Zbóje” Nowy Targ, „Chemik” Kędzierzyn Koźle, „Gryzzlies” Gdynia, „Wilki” Poznań, „Humbaki” Kraków, „Ice Breakers” Sosnowiec oraz organizator świetnie przygotowanych zmagań, drużyna „Sandecji” Nowy Sącz. Pokazaliśmy się tam ze świetniej strony przegrywając tylko jeden mecz (3:6), z późniejszym finalistą imprezy, nowotarskimi „Zbójami”. Ostatecznie zdobyliśmy brązowy medal, pokonując w walce o trzecie miejsce drużynę „Wilków” aż 9:4. Wynik ten pozwolił jednak awansować nam do wyższej dywizji, obok wspomnianych „Zbójów” i zwycięzców całej imprezy – drużyny „Sandecji”.
Sezon 2022/2023 podporządkowany został występowi naszej drużyny w III dywizji „23. Mistrzostw Polski Amatorów w Hokeju na Lodzie”, które miały rozegrać się w dniach od 31 marca do 2 kwietnia 2023 roku w Opolu. Zanim jednak do tego doszło, początkiem 2023 roku wszystkie sanockie, amatorskie drużyny – „Hokejomania”, „Darsony”, „Koguty” i „Niedźwiedzie” – zdecydowały się zweryfikować poziom swoich umiejętności w ramach nowo utworzonej „Sanockiej Ligi Hokeja na Lodzie” (SLHL). Zespoły te rozegrały między sobą po dwa mecze, a następnie przystąpiły do fazy play-off. Poziom rozgrywek był wyrównany, o czym świadczy fakt, iż w tabeli zamykającej fazę zasadniczą, pierwszą „Hokejomanię” od zajmującego trzecią pozycję zespołu „Niedźwiedzi” dzieliły jedynie dwa punkty. Od drużyn tych odstawał jedynie, debiutujący w tego typu rozgrywkach, zespół „Darsonów”, któremu nie udało się zdobyć żadnego punktu. W meczu o brąz drużyna ta ponownie nam uległa (3:9), a w finale rozgrywek „Koguty” zmierzyły się ze wzmocnioną kilkoma byłymi graczami KH Sanok drużyną „Hokejomanii”. Do 10 minuty trwała wyrównana walka, ale z czasem zarysowała się przewaga „Hokejomanii” i mecz zakończył się wynikiem 8:3. Tym samym to drużyna kierowana przez Krzysztofa Buczka zdobyła główne trofeum rozgrywek. Najlepszym strzelcem i punktującym SLHL został natomiast reprezentant „Niedźwiedzi”, Mirosław Cybuch, uzyskując w rozgrywkach 22 punkty, za 15 bramek i 7 asyst. Jak dużo dały nam te rozgrywki niech świadczy fakt, iż w mistrzostwach rozgrywanych w stolicy polskiej piosenki rozrywkowej poszło nam śpiewająco. W swojej grupie odnieśliśmy dwa zwycięstwa (z „Sokołami” Nowy Targ – 9:5 i „Luce” Bielsko-Biała – 3:1), a jedno spotkanie zremisowaliśmy (ze Zbójami” Nowy Targ – 3:3), by w ćwierćfinale mistrzostw zadziwiająco łatwo rozprawić się z „Ice Breakers” Sosnowiec (6:0). Na drodze do dywizji II stanęła „Niedźwiedziom” nowotarska drużyna „Winter Classic”. Pełen dramaturgii mecz, który skończył się późno w nocy, okazał się szczęśliwy dla sanoczan. Wynik (na 5:3) strzałem z własnej połowy do pustej bramki ustalił Tomasz Dutkiewicz, a obchodzący kilka dni później urodziny Bartłomiej Buczkowicz uświetnił je sobie, strzelając w finale dwa gole. Poza awansem Niedźwiedzie zgarnęły też niemal wszystkie nagrody indywidualne: najlepszym napastnikiem turnieju został M. Cybuch, obrońcą Damian Warchoł, a królem strzelców Radosław Wojnarowski.
Na koniec należy wspomnieć, iż oprócz gry w hokeja, działalność „Niedźwiedzi” i Stowarzyszenia „Amatorski Hokej”, skupiała się także na udziale w licznych imprezach charytatywnych, np. w: II Pikniku Charytatywnym w Rymanowie Zdroju (2013), czy Piknikach Rodzinnych w Sanoku organizowanych przez Fundację „Czas Nadziei” (2014, 2015).
A świetlana przyszłość dopiero przed nami!!!
Tekst: Jacek Glazer i Piotr Kotowicz